Danas je u Kaknju predstavljen novi projekat JU KSC Kakanj – „Popis stećaka na području općine Kakanj“.
Kroz ovaj projekat će se dokumentovati i evidentirati stećci odnosno nekropole na području općine Kakanj na terenu, na samim nekropolama prilikom čega bi se ustanovilo stanje i očuvanost srednjovjekovne baštine na ovom području.
Primarni cilj jeste da se koristeći ranije naučno verifikovane podatke napravi konačno i detaljno terensko istraživanje, evidentiranje nekropola i pojedinačnih stećaka na području općine Kakanj koji u dosta slučajeva ranije nisu bili poznati široj javnosti.
Na konferenciji za medije kojoj su prisustvovali mediji ali i profesori i učenici kakanjskih škola obratili su se: dir. JU KSC Kakanj Aldin Šljivo, magistrica arheologije Adisa Lepić, Muhamed Bešlagić, arhitekta-crtač na terenu i općinski geodeta.
U svom uvodnom obraćanju dir. JU KSC Kakanj Aldin Šljivo je pozdravio prisutne te izrazio veliko zadovoljstvo zbog prisustva učenika i profesorica koje su učestvovale u diskusiji.
“Smatram da je ovo jedan vrlo vrijedan projekat budući da se prema posljednjim informacijama na području općine Kakanj nalazi 71 nekropola, odnosno mjesto na kojem se nalaze stećci. Cilj nam je da kompletiramo ovu priču, dakle primarni cilj ovog projekta jeste da sve podatke koje imamo iskoristimo, da detaljno istražimo teren i da u konačnici definišemo kompletan popis stećaka na području naše općine. Budući da će se detaljno istraživati svaka lokacija, cilj nam je napraviti monografiju svih stećaka i lokacija koje ćemo u narednom periodu obilaziti. Ovim projektom ćemo podsticati na promjeni svjesti naših sugrađana o zaštiti kulturno historijskog naslijeđa. Također, ovaj projekat će nam pomoći da nastavimo odnosno napravimo neke ciljeve koji su naše vizije, dakle da se opredijelimo za nekropole koje ćemo raditi i zaštiti. Kompletan projekat “Popis stećaka na području općine Kakanj” će ući u turističku ponudu naše Općine. Sredstva za ovaj projekat bit će obezbijeđena iz budžeta JU KSC Kakanj. Tokom prve faze ovog projekta posvetit ćemo veliku pažnju medijskoj kampanji tako da će sva ona istraživanja koja budu realizovana u toku jednog dana, biti prezentovana javnosti.”, naveo je direktor Šljivo.
“Kroz ovaj projekat mi ćemo nastojati da napravimo jedan presjek, jedan pregled čime to raspolažemo na području općine Kakanj, koliko imamo nekropola, koliko stećaka na nekropoli, koliko je to nekropola po mjesnoj zajednici i kompletnoj općini. Na osnovu toga mi ćemo dobiti određenu statistiku, podatke kojim brojem raspolažemo, koliko je ukrašenih stećaka i koliko stećaka sa natpisima. Bitno nam je da osvještavamo ljude oko sebe, mještane koji žive u neposrednoj blizini tih nekropola, koliko su oni značajni i koliko je važno da se ne remete cjeline i sami nadgrobni spomenici”, navela je u svom obraćanju medijima magistrica arheologije Adisa Lepić.
Već sada za projekat vlada velika zainteresovanost, a učenici i profesori su već izrazili želju za volontiranjem u misiji popisa kakanjskih stećaka.