Četrnaesto tradiconlano druženje pripadnika najvećih ratnih priznanja “Zlatni ljiljan” i “Zlatna policijska značka” ZDK održano je u srijedu 6. aprila 2016. godine u Kaknju.
Nakon okupljanja u foajeu Doma kulture Kakanj, dobitnici najvećih ratnih priznanja zlatni ljiljan i zlatna policijska značka su sa općinskskom i kantonalnom delagacijom te političkim zvanicama defilovali gradskom jezgrom Kaknja od Sahat-kule do Gradskog-spomen parka.
Svečani defile predvodila je rudarska glazba koja je svirala koračnicu i mladi koji su nosili državne zastave kao i zastave Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Na platou kod pošte mališani kakanjskog obdaništa Mladost dočekali su heroje sa cvijećem-ljiljanima, a onda je u Gradskom-spomen parku postrojen počasni vod Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, nakon čega je proučena fatiha i odata počast stradalima u Odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992-1995 i antifašističkom oslobodilačkom ratu 1941-1945.
Nakon toga je u Domu kulture održana Svečana akademija koja je izazvala posebne emocije kod svih patriota, a gosti na Akademiji bili su federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, Salko Bukvarević, ministar za boračka pitanja ZDK, Fahrudin Čolaković, ratni komadanti Naser Orić, Šerif Patković i Amir Kubura, zatim Željko Komšić, te mnogi drugi istaknuti dobitnici najvećih ratnih priznanja – zlatni ljiljan.
Nakon uvodnog pozdrava i govora općinskog načelnika Nermina Mandre, prisutnima se obratio i ministar za boračka pitanja ZDK, Fahrudin Čolaković. On je u svom obraćanju naglasio kako ova okupljanja služe da se evociraju uspomene na odrambeno-oslobodilačku borbu, te se osvrnuo na rad resornog ministarstva koje ima za cilj vračanje dostojanstva borcima i njihovim porodicama.
”Najdraže trenutke koje sam proveo u Ministarstvu su oni sa mojim ljiljanima. Toliko energije, želje i volje na jednom mjestu u jednoj grupi ljudi teško je naći na ovim prostorima. Nije vrijeme ni mjesto da vas podsjećam koliko smo dugova zatekli na imenovanju u ovom Ministarsvu u martu prošle godine. Upravo su zlatni ljiljani bili moja najveća podrška da u ovom momentu imamo koliko-toliko povoljniju situaciju. Oni su zajedno sa mnom i ostalim udruženjima proisteklim iz odrambeno-oslobodilačkog rata kreirali projekte koje ovo Ministarsvo nije imalo i time trasirali puteve reforme koja ima za cilj vračanje dostojansta borcima i njihovim porodicama. Ne treba posebno podsjećati da je zadovoljan borac samo zaposlen borac i da je 21 godinu nakon Dejtona teško izgovoriti rečenicu da veliki broj demobilisanih boraca, ratnih vojnih invalida i djece šehida imamo na birou za zapošljavanje. Moramo učiniti sve što je u našoj moći da u budućnosti znatno manjimo ovu listu.” – rekao je u svom obraćanju u kakanjskom Domu kulture gospodin Čolaković.
Federalni ministar za pitanja boraca i invalida odrambeno-oslobodilačkog rata, Salko Bukvarević je rekao kako je ovo dan kada se iskazuje duboko poštovanje svim onima koji su dali dio sebe za odbranu Bosne i Hercegovine.
”Pripala nam je čast da se u ovim danima ponosa i prkosa sjetimo naših sinova i na taj način ondamo priznanje svima onima koji su dali svoj doprinos u odbrani Bosne i Hercegovine od agresije. Svima iskazujemo poštovanje za sve ono što su uradili za našu domovinu i ovim druženjem želimo da kažemo da se nismo umorili od priče o odbrani Bosne i Hercegovine i da od te priče nećemo odustati.” – poručio je federalni ministar za pitanja boraca i invalida odrambeno-oslobodilačkog rata, Salko Bukvarević u svom uvodnom obraćanju, te dodao:
”Želim da iskažem poštovanje Kaknju i načelniku Nerminu Mandri jer se u Kaknju vodi računa o kulturi sjećanja na odbranu Bosne i Hercegovine od agresije. Čuo sam mnogo o nazivima ulica, mostova i trgova u Kaknju i Kakanj bi trebao da bude primjer i drugim gradovima da se na takav način bez imalo stida sjećamo tih ljudi-boraca.”
U kulturno-zabavnom programu svečane akademije prisutne su zabavljali mladi iz KUD ”Dikan” Kakanj, mladi ”Alter Vala”, Mirza Mušija koji je recitovao pjesmu o Bosni i Faruk Čehajić koji je izveo ratni hit ”Kakanj grade”.
Nakon svečane akademije upriličen je i obilazak kakanjskog muzeja u kojem se nalazi stalna postavka pod nazivom ”Kakanj u periodu odrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995.” i zlatni srednjovjekovni pečatni prsten sa ljiljanom.
Na kraju ovog tradicionalnog druženja općinski načelnik Nermin Mandra i predsjednik udruženja dobitnika najvećih ratnih priznanja “Zlatni ljiljan” općine Kakanj Eniz Ćurić naglasili su kako je Kakanj sa zadovoljstvom i ponosom bio domaćih ovog druženja.