I ove godine JU KSC Kakanj i Raiffeisen banka u Kaknju su obilježili Svjetski dan štednje. Na zanimljiv i originalan način ukazano je na značaj štednje, posebno kod najmlađih. U projektu pod nazivom “Obilježavanje Svjetskog dana štednje” učestvovali su djevojčice i dječaci iz šest kakanjskih škola: OŠ “Mula Mustafa Bašeskija”, OŠ “Hamdija Kreševljaković”, OŠ “15. april”, OŠ “Rešad Kadić”, OŠ “Ahmed Muradbegović” i OŠ “Omer Mušić”, zajedno sa svojim učiteljima.
Da dječja mašta stvarno može svašta pokazali su literarni radovi učenika do petog razreda na temu “štednja”. Učenici su proteklih sedmica vrijedno stvarali, a danas je u Omladinskom centru održana prezentacija njihovih radova, njih ukupno 18.
Komisija se sastojala od šest učitelja iz škola koji su po završetku čitanja učeničkih literarnih radova glasali izabrali najbolji rad i pobjednika takmičenja, a događaju su prisustvovali i direktori navedenih škola i predstavnici organizatora, JU KSC Kakanj te Raiffeisen banke, filijale Kakanj, koja je za tri najbolja rada obezbijedila vrijedne nagrade, uz to da su svi učesnici dobili prigodne poklone.
Prvu nagradu, štednu knjižicu sa 100 KM, ruksak, selfie štap i pernicu osvojila je Vasvija Ibrahimspahić, učenica IV razreda OŠ “15. april” koja je po mišljenju stručnog žirija imala najbolji rad na temu “Svjetski dan štednje”.

Drugu nagradu, ruksak, selfie štap i pernicu, osvojio je Eldar Mujčinović, učenik V razreda OŠ “Ahmed Muradbegović” a treću, ruksak i pernicu, osvojio je Ensar Đelo, učenik V razreda OŠ “Mula Mustafa Bašeskija”. Svi ostali učesnici dobili su prigodne poklone.
Pobjednica takmičenja, Vasvija Ibrahimspahić, bila je oduševljena samim takmičenjem i nagradom: “Drago mi je što sam osvojila prvo mjesto. Kako sam navela u svom radu, sretna sam što znam da štedim i što imam svoju kasicu žiraficu.”

Direktor Osnovne škole “15. april” Jasminko Hasagić pohvalio je organizatore, ali i istakao značaj ovakvog vida animiranja malih štediša: “Svi radovi su bili odlični tako da je komisija imala težak posao. Čestitam organizatorima i Raiffeisen banci što su prepoznali obrazovanje kao vid ulaganja u budućnost.”
“JU Kulturno-sportski centar Kakanj je ove godine u saradnji sa Raiffeisen bankom i osnovnim školama naše Općine realizirao projekat obilježavanja “Svjetskog dana štednje”. Naš cilj je bio da ukažemo na značaj saradnje JU KSC Kakanj sa društvenom zajednicom, te da ukažemo na značaj podizanja svijesti učenika o značaju i važnosti štednje. Prošle godine smo realizirali radionicu i performans sa učenicima, a ove godine smo stavili akcenat na literarno stvaralaštvo i izražavanje učenika kroz pisanu riječ. Ponosni smo na činjenicu da se veliki broj učenika odazvao na naš poziv. Izabrali smo i najbolji pobjednički rad, mada smatramo da su svi učesnici takmičarskog dijela pobjednici, obzirom da su se svi potrudili da sto bolje odgovore na traženi zadatak”, navodi u izjavi za medije koordinatorica projekta Adisa Trako.

“Raiffeisen banka iz godine u godinu podržava projekte vezane za lokalnu zajednicu. Ove godine smo odlučili da u ime naših 3.500 klijenata održimo literarne takmičenje, zajedno sa KSC Kakanj. Učestvovalo je šest škola sa po tri najbolja rada i zahvaljujemo im se na odzivu. Iz radova smo vidjeli da najmlađi razmišljaju o štednji, to je bitno za njih same, da mogu sebi nešto priuštiti i razmišljati o budućnosti. Imamo odličnu saradnju sa lokalnom zajednicom i ona će se i nastaviti. Na kraju čestitam pobjednicima ali i svim učesnicima.”, kazao je rukovodilac poslovnog odnosa s fizičkim licima Raiffeisen banke, filijala Kakanj, Iso Delibašić.
Svjetski dan štednje slavi se 31. oktobra kao sjećanje na Prvi međunarodni kongres štedioničara održan na taj dan 1924. u Milanu. Tada su se sastali predstavnici svjetskih štednih ustanova želeći pronaći izlaz iz krize koju je prouzrokovao Prvi svjetski rat. Sudionici toga kongresa usuglasili su se da je štednja prijeko potrebna za razvoj čovječanstva pa je ustanovljen Svjetski dan štednje kao oživljavanje borbe protiv rasipništva. Tu je odluku donijelo 350 delegata iz 27 zemalja svijeta koji su predstavljali oko 100 milijuna štediša. Time je započeta era promišljanja o očuvanju postojećih resursa i promjena u njihovom korištenju.